Ekonomi

Ocak ayı ihracat rekoru kırıldı

MALATYA (İGFA) –Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Malatya’da ocak ayı dış ticaret rakamlarının açıklandığı bir otelde yaptığı toplantıda, bir yıl önce “yüzyılın felaketi” olarak değerlendirilen büyük bir deprem yaşadıklarını ve bu depremi yaşadıklarını söyledi. 11 ili kapsayan depremde 50 bini aşkın vatandaşımızın hayatını kaybetmesinin üzüntüsünü yaşadık.
Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Bolat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetin enkazların kaldırılması, insanların kurtarılması, barınma sorunlarının giderilmesi ve ekonomik hayatın yeniden başlatılması gibi konularda çok hızlı bir şekilde harekete geçtiğini belirtti. depremin ilk saatlerinden itibaren
Bolat, hasar tespit çalışmalarının ardından yapılan ihalelerle depremle ilgili imar, imar ve inşaat çalışmalarının çok hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, “930 şantiyede 110 bin 450 arkadaşımızla gece gündüz çalışıyoruz. 11 ilde kalıcı konutların inşası ve şehirlerimizin yeniden inşası için.” “Çalışmalarımız devam ediyor. Bu vesileyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın katılacağı toplantılarda bugüne kadar tamamlanan 46 bin konutun teslimleri kura çekilerek sahiplerine teslim edilecek, diğer hak sahiplerine de inşallah kalıcı konut ve işyerleri kazandırılacak. En kısa sürede tamamlanacak.” dedi.

DÜNYA GENELİNDE ENFLASYON PATLAMASI

Her ay başında düzenledikleri dış ticaret verileri açıklama programını Malatya’da gerçekleştirme kararı aldıklarını kaydeden Bolat, dünya çapında son 40 yılda görülmemiş büyük bir enflasyon patlamasının yaşandığını anlattı.

Bakan Bolat şöyle devam etti:

“Covid, Rusya-Ukrayna Savaşı, yaşadığımız şok, piyasalardaki tedarik sorunları, lojistik yükler, iş kesintileri gibi nedenlerin yol açtığı bu dönemde Türkiye, 4 yılda yaklaşık 1,4 milyar nüfusa hitap etti. -saat mesafe ile 8,5 trilyon dolarlık ticaret gerçekleştirdi.Bu hızlı yükselişin ardından 2023 yılı dünyada parasal sıkılaşma nedeniyle talebin azaldığı, ekonomik büyümenin durgunluğa doğru gerilediği, dünyada büyüme hızının arttığı bir dönem olarak geride kaldı. OECD verilerine göre ekonomi yıllık yüzde 3,3’ten yüzde 2,9’a geriledi. Küresel ihracat yüzde 5 civarında azaldı. İhracatımızın yüzde 41,5’ini yaptığımız Avrupa Birliği pazarlarında ithalat ise yüzde 15-17 civarında düşüş kaydetti. Öte yandan çok şükür Türkiye ekonomisi hem iç pazarda canlılık hem de ihracatta olumlu gelişmeler yaşıyor, ivmenin devam etmesi nedeniyle ilk 9 ayı yüzde 4,7 büyümeyle kapattık ve Milli gelirimiz yıllık bazda 1 trilyon 75 milyar dolara yükseldi, 1 Mart’ta 12 aylık veriler açıklandığında TÜİK tarafından 1,1 trilyon doları görmeyi umuyoruz.”

“CUMHURİYET TARİHİMİZİN İHRACAT REKORUNU KIRDIK”

Türkiye’nin dünya ihracatındaki payının yüzde 1,06’ya yükseldiğini vurgulayan Bolat, “Hem ihracat artışımız hem de dünya ticaretimiz 32,5 trilyon dolardan 31 trilyon dolara düştü, payımız arttı. Deprem nedeniyle 6 milyar dolarlık ihracat kaybımız oldu. ” Ama çok şükür Türkiye olarak 255,8 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihimizin ihracat rekorunu kırdık, Sayın Cumhurbaşkanımızın 1 ay önce TİM ile yıllık değerlendirme toplantısında açıkladığı gibi bu yüzde 0,64’lük bir büyümeydi. İthalatta azalma var, dış ticaret açığında azalma var, ihracat ithalatı karşılıyor. Oranda artış kaydettik.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

“TARİHİMİZİN EN YÜKSEK OCAK İHRACAT REKORUNU KIRDIK”

Bakan Bolat, bu olumlu durumun Ocak ayında da devam ettiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ocak ayının ilk 4 gününde küresel siparişler çok az olsa da, bu normal bir durum, yılbaşı tatilinin uzaması ve işyerlerinin kapalı olması nedeniyle şimdi açıklamak istiyorum. Ocak ayında ihracatımız geçen yıla göre yüzde 3,6 arttı. Geçen yılın aynı ayında 20 milyar 28 milyona ulaşarak tarihimizin en yüksek Ocak ayı ihracat rekorunu kırdık.

Yine güzel bir rakam vereceğim. Son 12 ayda ihracatımız 256,5 milyar dolara çıktı. Yani Aralık ayı sonunda kırdığımız 255,8 milyar dolarlık ihracata 700 milyon dolar daha ekledik ve yeni rekorumuz 256,5 milyar dolar oldu. İthalata bakalım, ithalattan bahsediyoruz, hiç çekinmiyoruz, dış ticaret açığından da bahsediyoruz. İthalatta bir müjde daha var, ithalatımız Ocak ayında yüzde 22 azalarak 26 milyar 201 milyon dolara geriledi. Bunun en önemli sebepleri 3 Haziran’da hükümetimiz kurulduktan sonra hükümet olarak aldığımız tedbirler, ülkemize yönelik özellikle ithalatta haksız ticari uygulamalara ve dumping uygulamalarına karşı aldığımız tedbirler, enerji fiyatlarındaki istikrarlı durum. Dünya piyasalarında özellikle 2023 yılında otomotiv ve altın ithalatında yaşanan büyük artışa karşılık bu durum yılın ikinci yarısında uyguladığımız tedbirlerin ardından yaşanan düşüşten kaynaklanıyor. Böylece arkadaşlar Ocak ayında dış ticaret açığımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 57 azaldı. Yani Ocak ayında dış ticaret açığımız 6,2 milyar dolara geriledi, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise bu yılın Ocak ayında geçen yıla göre 18,9 puan artarak yüzde 76,4’e yükseldi.”
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin ihracatının haziran ayından bu yana her ay rekorlar kırarak arttığını, bunun önemli bir trend olduğunu söyledi.
Bakan Bolat, Malatya’da bir otelde gerçekleştirilen ve ocak ayı dış ticaret rakamlarının açıklandığı toplantıda ihracattaki artışın devam ettiğini belirtti.

“İhracatımız haziran ayından bu yana eylül hariç her ay rekor kırarak arttı, bu önemli bir trend.” Bolat sözlerini şöyle sürdürdü:
“Böylece 2024 orta vadeli programda yazdığımız hedef olan 267 milyar dolara ulaşmak için çabalarımız ve tempomuz artarak devam ediyor. Yüzde 4,4 artışla 267 milyar dolara ulaşmamız lazım. İnşallah TİM’le ve TOBB DEİK, MÜSİAD, TÜSİAD, ASKON, TÜMSİAD, tüm sivil toplum kuruluşlarımız, ticaret ve sanayi odalarımız, ihracatçı birliklerimizle bunu başaracağımıza hiç şüphemiz yok. Çok basit ve basit bir hedefimiz var: her Ay bir önceki yılın aynısı olacak. Bir önceki aya göre daha fazla ihracat yapmak. Bunu yaptığımızda toplamda 12 ay boyunca küresel hedefimize ulaşmış olacağız. İthalat cephesine baktığımızda ise ihracatı yavaşlatmayı hedefliyoruz. ithalat oranı her ay bir önceki yılın aynı ayına göre artıyor. Ağustos ayından bu yana ithalatımız da 6 ay boyunca her ay arttı. Geçen yılın aynı ayına göre daha düşük bir artış var. Nitekim 2023’ü de kapattık. 362 milyar dolarlık ithalatla yüzde 0,55’lik bir düşüş yaşandı ama bu yıl ocak ayında yüzde 22’lik bir düşüşle kapatmayı başardık. Amacımız çok basit, ekonomik büyümemizi ihracata dayalı büyümeyle sürdürülebilir ve katma değerli bir yapıda sürdürmek istiyoruz. Biz bu temeli kurmak istiyoruz. Katma değeri artırarak mevcut ihracat miktarımızdan daha fazla döviz kazanmak, ihracatımızın büyümesini sürdürülebilir ve kalıcı hale getirmek istiyoruz. Burada da bu eğilimi önümüzdeki aylarda sürdürmeyi umuyoruz.”

“MEVCUT SÜREÇLERİN İSTİKRARINDAKİ GELİŞİMİMİZ DEVAM EDECEK”

Bakan Bolat, dış ticaret dengesine ilişkin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2023’ün ilk yarısında ilk 6 ayda 61,2 milyar dolar açık verirken, ikinci yarıda 17 milyar dolar daha az açık vererek 44,8 milyar dolar açıkla kapattık. 2023 yılının tamamı 106 milyar dolardı, 2022’de ise 110 milyar dolar olacak.” Bu yıl Allah’ın izniyle bunu 100 milyar dolara, hatta daha da altına düşürme kararlılığındayız ve kararlıyız. Burada 2024 Ocak ayında mal ticaretinde dış ticaret açığımız sadece 6,2 milyar dolardı. Bunun etkisiyle ihracatın ithalatı karşılama oranının artmaya devam edeceğini söyleyebiliriz. 2023 yılının ilk 2 ayında yüzde 60 civarında olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, yılın ikinci yarısında yüzde 75’e çıktı, yılın tamamında ise yüzde 76,4’ü yakaladık. Daha sonra Ocak ayında ihracatımızı ithalatı karşılama oranımız yüzde 76 oldu. “4 oldu. Bunun sonucunda ne olacak, mevcut süreçlerin istikrarındaki iyileşmemiz devam edecek.”

Motorlu kara taşıtlarındaki artışın Ocak ayında yüzde 4,4 artışla devam ettiğini belirten Bolat, “Makine ihracatındaki artış 3,1 milyar dolarla az da olsa devam ediyor. Elektrik ihracatımızda yüzde 15 artış var. Ocak ayında ithalatı yüzde 15 azalan Avrupa Birliği.” Yüzde 2,3 oranında artırdık. Avrupa bizim için çok önemli bir dış ticaret ortağı ve payımızı artırmak istediğimiz önemli bir partner. Hizmetler sektöründe gümrük birliğimizi geliştirmek istediğimiz bir ortağımızdır. Avrupa Birliği’ne 8,3 milyar dolar ihracat yaptık ve ihracat kalemlerine baktığımızda ilk sıradayız. “Sonra Almanya, ikinci sırada ABD, üçüncü sırada Irak, İtalya ve İngiltere var.” dedi.

Bakan Bolat, İngiltere ile yapılan serbest ticaret anlaşmalarının hizmetler branşına kadar genişletilmesi konusunda çalıştıklarını, bu anlamda yaptıkları görüşmeler sonucunda bu yıl sonuna kadar bu konuda bir adım atılmasını beklediklerini kaydetti. İngiltere Ticaret Bakanı’nın İstanbul ziyareti sırasında gerçekleşti.

İhracattaki bir miktar artış, ithalattaki ise belirgin düşüşün cari açıkta olumlu ilerleme kaydetmelerini sağladığını belirten Bolat, şöyle devam etti:

“Hizmet ticaretimizdeki olumlu artışlar bu konuda bizi destekliyor. Mayıs’ta cari açığımız 60,3 milyar dolar oldu, Kasım rakamları açıklandı ve 43,4 milyar dolar oldu, Aralık rakamları da muhtemelen 46 milyar dolar civarında olacak ama yıllık bazda Kasım bazında 49,6 milyar dolar olacak. Dolara gerilemiştik, mayıs ayına göre 11 milyar dolarlık bir iyileşme yakaladık. Şu müjdeyi vermek istiyorum: Mevcut süreçlerde Ocak ayı rakamı açıklandığında, Aralık-Ocak rakamları devreye girdiğinde 40 milyar dolar civarına inmiş olacağız. Şubat, Mart ve Nisan rakamları geldiğinde umarım bu tempoyu aynı şekilde sürdürürüz, 30 milyar dolara ulaşacağız.” gerçek değerini milyar dolar bandına kadar indirdi. Bu, Türkiye’nin döviz istikrarının ve döviz yeterliliğinin artırılmasını ve döviz kurunun baskı altında kalmamasını sağlayacaktır. Bu haliyle finansal istikrar, makro ekonomide fiyat istikrarının daha da gelişmesini beraberinde getirecek, enflasyonla mücadelede silahlarımızı güçlendirecek ve makro ekonomik istikrarın sağlanmasını sağlayacaktır. “2024 yılının ikinci yarısında istikrarımız çok hızlı bir şekilde gelişecektir. Enflasyonla ve umarım faizlerle daha iyi bir performans yakalayacağız.”

Bakan Bolat, 2024 mal ihracatı hedeflerinin 267 milyar dolar, 2026 hedeflerinin ise 302 milyar dolar olduğunu belirterek, “Önder Mustafa hafta ortasında 2028 yılı hedefini 400 milyar dolar olarak açıkladı. 12. Kalkınma Planı’nda 375 milyar dolar. İnşallah Mustafa Bey’in hedefine ulaşacağız.” Mümkün olacaktır.” dedi.

“11,7 MİLYARLIK TAKVİYEYİ 2 KATINDAN FAZLA ARTTIRDIK”
İhracatçıların sorunlarının çözümü için bakanlık ve hükümetin omuz omuza çalıştığını belirten Bolat, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bakanlık olarak bütçemizin yüzde 60’ı mal ve hizmet ihracatçılarına verdiğimiz desteklere gidiyor. Geçen yıl 11,7 milyar dolar olan desteği bu yıl iki katından fazla artırdık. Eximbank geçen yıl 42 milyar dolar finansman desteği sağladı. Bu yıl 50 milyar dolarlık finansman desteği sağlayacak.Merkez Bankamız günlük ihracat reeskont kredisi limitini günlük 3 milyara çıkardı.Daha da önemlisi bunun finansman maliyetini ne kadar üstünde olursa olsun yüzde 25,93 olarak sabitledi. Maliye Bakanlığımız da ihracatçıların ihracat kazançlarının vergilendirilmesinde kurumlar vergisinde 5 puanlık indirim sağladı.Türkiye’nin daha fazla ihracatını artırmanın tek yolu olan hem mal hem de hizmet ihracatını artırmak için hep birlikte büyük çaba harcıyoruz. Güçlü, daha gelişmiş bir ekonomiye sahip olarak halkımızın refahı ve alım gücü. Hafta içinde turizm gelir ve giderleri açıklandı. Turizm için de çok şükür. Çok şükür 54,3 milyar dolar gelir elde ettik, karşılığında da 7,3 milyar dolar turizm gideri oldu. 47 milyar dolar net turizm fazlamız oldu. Aralık ayı verileri çıktığında hizmet ihracatımız 100 milyar doları aşacak. 2024 yılında oradaki hedefimiz inşallah en az 110 milyar dolar. Umduğumuz gibi aşarsak daha yeterli olur. “Hükümetimiz ve iş dünyası, inovasyon, markalaşma, katma değerli üretim, üretim, istihdam, adil dağıtım ve refah artışı gibi herkesin üstleneceği küresel makro hedeflere Allah’ın izniyle ulaşmak için atomlar gibi el ele verecek. izin verirseniz başarılı olacağız.”

pulumurajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler